Etykieta Bilardowa

Tagi: Pool Bilard

Wszystko, co warto wiedzieć o etykiecie bilardowej

Bilard wielu z nas kojarzy się wyłącznie z niezobowiązującą formą rozrywki, która dostępna jest obecnie dla każdego niezależnie od wieku czy też płci. Tymczasem ta gra sięga swoimi korzeniami aż do czasów średniowiecza, kiedy to w bilard grała wysoko postawiona szlachta. W efekcie w bilardzie wykształcił się zbiór niepisanych zasad, które można z powodzeniem określić mianem etykiety bilardowej. Warto zapoznać się z nimi i stosować podczas każdej rozgrywki, gdyż reguły te pozwalają na znacznie uprzyjemnienie tej formy spędzania wolnego czasu z przyjaciółmi. Etykieta bilardowa to także sposób na uniknięcie wielu stresowych i potencjalnie konfliktowych sytuacji podczas gry w bilard, która ma być dla nas przede wszystkim rozrywką, nie zaś źródłem konfliktów oraz nieporozumień.

Uścisk dłoni to podstawa

Zgodnie z zasadami etykiety bilardowej grę powinno się rozpoczynać do podania ręki przeciwnikowi. Rekomendowane jest również późniejsze podziękowanie partnerowi bilardowemu w ten sam sposób po zakończonej rozgrywce. Zwyczaj ten pomaga wyeliminować atmosferę niezdrowej rywalizacji i sprawia, że podchodzimy do gry z większą dozą dystansu.

Komentarze zachowajmy dla siebie!

Dużym nietaktem jest zbyteczne komentowanie przebiegu gry oraz poszczególnych uderzeń wykonanych przez naszego przeciwnika. Oczywiście od tej zasady można zrobić wyjątek, jeżeli nasz partner jest całkowitym amatorem i poprosi nas o cenne wskazówki podczas gry. Należy jednak wystrzegać się wszelkich złośliwości i nadmiernego przechwalania się swoimi umiejętnościami. W przypadku gdy nasze uderzenie nas rozczaruje, należy bezwzględnie powstrzymać się przed przeklinaniem czy też krzykiem, który jest bardzo źle widziany.

Palenie przy stole bilardowym to kiepski pomysł

Zdecydowanie źle widziane jest palenie papierosów nad stołem bilardowym. Naszemu przeciwnikowi może bowiem przeszkadzać gryzący dym papierosowy unoszący się zamkniętym wnętrzu, jakim jest klub bilardowy. Dodatkowo opadający z papierosów popiół może zabrudzić, a nawet zniszczyć sukno, którym pokryty jest stół bilardowy.

Pamiętajmy – stół służy tylko do gry

Na stole bilardowym pod żadnym pozorem nie powinno się siadać, a tym bardziej na nim kłaść. Podobnie sprawa ma się z napojami czy też wszelkiego rodzaju przekąskami, jakie spożywamy w klucie bilardowym – nie mogą one być odkładane na stół, a zdecydowanie najlepiej widziane jest ich spożywanie w bezpiecznej odległości.

Zachowajmy klasę

Pamiętajmy również o tym, aby z szacunkiem podchodzić do przeciwnika – jeżeli w jakikolwiek sposób przeszkodzimy mu w wykonaniu idealnego zagrania, powinniśmy niezwłocznie go przeprosić i zapewnić mu maksimum przestrzeni i spokoju podczas gry.

Pstrykanie zamiast oklasków

W bilardzie nie stosuje się oklasków jako sposób wyrażenia podziwu dla przeciwnika po wyjątkowo udanym zagraniu. Zamiast tego na całym świecie rozpowszechnił się bardzo prosty gest, jakim jest pstryknięcie palcami. To właśnie w ten sposób dajemy znać naszemu partnerowi, że jego styl gry przypadł nam do gustu.